dfp_header_hidden_string

Get our free email newsletter with just one click

The Stage Debut Awards 2019: the nominees in full

Nominees, clockwise from top left: Morgan Lloyd Malcolm, Urielle Klein-Mekongo, Ivan-Oyik, Lynette Linton, Andrew Burnap and Jarneia Richard-Noel. Photos: Hannah Yates/China Plate/Graeme Braidwood/Alex Brenner/Tristram Kenton/Idil Sukan

The Stage Debut Awards 2019, in association with Access Entertainment, will take place at the Brewery in London on September 15.

Here are the nominations in full:

Best actress in a play

Sponsored by Audible

• Liv Hill for Top Girls at the National Theatre, London
• Urielle Klein-Mekongo for Yvette at the Bush Theatre, London
• Lauren O’Leary for The Awkward Years at the Other Room, Cardiff
• Bea Webster for Mother Courage at the Albion Electric Warehouse, Leeds

Best actor in a play

Sponsored by Audible

• Jamal Ajala for Ear for Eye at the Royal Court, London
• Stuart Campbell for The Hunt at the Almeida Theatre, London
• Patrick Gibson for Sweat at the Donmar Warehouse and Gielgud Theatre, London
• Ivan Oyik for Blue/Orange at Birmingham Repertory Theatre, Birmingham

Best actress in a musical

Sponsored by Really Useful Group

• Georgina Ambrey for The Rise and Fall of Little Voice at the Theatre by the Lake, Keswick
• Danielle Fiamanya for The Color Purple at Curve, Leicester and Birmingham Hippodrome
• Maiya Quansah-Breed for Six at the Arts Theatre, London
• Jarneia Richard-Noel for Six at the Arts Theatre, London

Best actor in a musical

Sponsored by Encore Radio

• Adam Hugill for Standing at the Sky’s Edge at the Crucible Theatre, Sheffield
• Ryan Hutton for Only Fools and Horses the Musical at Theatre Royal Haymarket, London
Jac Yarrow for Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat at the London Palladium, London

Read our interview with Jac Yarrow

Best director

Sponsored by Smith and Williamson

• Atri Banerjee for Hobson’s Choice at the Royal Exchange, Manchester
• Tyrone Huntley for Ain’t Misbehavin’ at the Mercury Theatre, Colchester
• Jade Lewis for Superhoe at the Royal Court, London
• Tom Scutt for Berberian Sound Studio at the Donmar Warehouse, London

Best designer

Sponsored by Robe Lighting

• Abby Clarke for Beauty and the Beast at Theatre by the Lake, Keswick
• Evie Gurney for Antony and Cleopatra at the National Theatre, London, and The Hunt at the Almeida Theatre, London
• Maxwell Nicholson-Lailey for Huddle at the Unicorn Theatre, London

Best composer or lyricist

Sponsored by Trafalgar Entertainment Group

• Oran Eldor and Marcus Stevens for Mythic the Musical at the Charing Cross Theatre, London
• Anaïs Mitchell for Hadestown at the National Theatre, London
• David Cumming, Felix Hagan, Natasha Hodgson and Zoe Roberts for Operation Mincemeat at the New Diorama Theatre, London
• Femi Temowo for Death of a Salesman at the Young Vic, London

Best writer

Sponsored by Sonia Friedman Productions

• Ross Willis for Wolfie at Theatre503, London
• Nicôle Lecky for Superhoe at the Royal Court, London
• Jasmine Lee-Jones for Seven Methods of Killing Kylie Jenner at the Royal Court, London
• Holly Robinson for Soft Animals at Soho Theatre, London

The Joe Allen Best West End Debut

• Matthew Broderick for The Starry Messenger at Wyndham’s Theatre
• Andrew Burnap for The Inheritance at the Noël Coward Theatre
• Nathanael Campbell for Come From Away at the Phoenix Theatre
• Saffron Coomber for Emilia at the Vaudeville Theatre
• Sarah Gordy for Jellyfish at the National Theatre

Read our interview with Sarah Gordy

• Ryan Hutton for Only Fools and Horses the Musical at the Theatre Royal Haymarket
• Samuel H Levine for The Inheritance at the Noël Coward Theatre
• Pericles community cast for Pericles at the National Theatre
• Christie Prades for On Your Feet at the London Coliseum
• Jac Yarrow for Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat at the London Palladium

Best creative West End debut

Sponsored by the Noël Coward Foundation

• Frankie Bradshaw (designer) and Lynette Linton (director) for Sweat at Donmar Warehouse and the Gielgud Theatre

Read our interview with Lynette Linton

• Arinzé Kene for Misty at Trafalgar Studios
• Matthew Lopez for The Inheritance at the Noël Coward Theatre
Morgan Lloyd Malcolm for Emilia at the Vaudeville Theatre
• Irene Sankoff and David Hein for Come from Away at the Phoenix Theatre

Child performer of the year

Sponsored by Stagecoach

• Caelan Edie for The Bodyguard at the Theatre Royal, Glasgow and tour
• Jack Meredith for Caroline, Or Change at the Playhouse Theatre, London
• Clara Read for The Wild Duck at the Almeida Theatre, London
• Taya Tower for The Hunt at the Almeida Theatre, London

The Stage Debut Awards 2019: Jac Yarrow, Saffron Coomber and Christie Prades make Joe Allen Best West End Debut shortlist

We need your help…

When you subscribe to The Stage, you’re investing in our journalism. And our journalism is invested in supporting theatre and the performing arts.

The Stage is a family business, operated by the same family since we were founded in 1880. We do not receive government funding. We are not owned by a large corporation. Our editorial is not dictated by ticket sales.

We are fully independent, but this means we rely on revenue from readers to survive.

Help us continue to report on great work across the UK, champion new talent and keep up our investigative journalism that holds the powerful to account. Your subscription helps ensure our journalism can continue.

loading...
^