dfp_header_hidden_string

UK Theatre Awards 2018: the nominations in full

Julie Hesmondhalgh and Norah Lopez Holden in The Almighty Sometimes at Royal Exchange Theatre, Manchester. Photo: Manuel Harlan Julie Hesmondhalgh and Norah Lopez Holden in The Almighty Sometimes at Royal Exchange Theatre, Manchester. Photo: Manuel Harlan
by -

Best new play

The Almighty Sometimes by Kendall Feaver, Royal Exchange Theatre
Black Men Walking by Testament, Eclipse Theatre Company and Royal Exchange Theatre
Gut by Frances Poet, Traverse Theatre Company in association with National Theatre of Scotland
Home, I’m Darling by Laura Wade, Theatr Clwyd and National Theatre

Best musical production

The Assassination of Katie Hopkins, Theatr Clwyd
Miss Littlewood, Royal Shakespeare Company
Pieces of String, Mercury Theatre Colchester and TBO
Summer Holiday, Octagon Theatre, Bolton

Best touring production

Hot Brown Honey, Briefs Factory
The Last Ship, Northern Stage, Karl Sydow and Kathryn Schenker
Love from a Stranger, Fiery Angel in association with Royal and Derngate, Northampton
Three Sisters, RashDash and Royal Exchange Theatre

Best show for children and young people

The Little Mermaid, The Egg – Theatre Royal Bath and Pins and Needles
The Secret Seven, Storyhouse
The Three Musketeers, the Dukes

Best director

Sarah Frankcom for Our Town, Royal Exchange Theatre
Emma Jordan for Lovers: Winners and Losers, Lyric Theatre, Belfast
Kimberley Sykes for Dido, Queen of Carthage, Royal Shakespeare Company

Best design

59 Productions for The Shadow Factory, Nuffield Southampton Theatres
Jess Curtis for A Little Night Music, Storyhouse
Morgan Large for Wonderland, Nottingham Playhouse Theatre Company

Best performance in a play

Denise Black for The Cherry Orchard, Sherman Theatre
Jasper Britton for Jerusalem, Watermill Theatre
Norah Lopez Holden for The Almighty Sometimes, Royal Exchange Theatre
Golda Rosheuvel for Othello, Everyman Theatre

Best performance in a musical

Seiriol Davies for How to Win Against History, Aine Flanagan Productions, Seiriol Davies and Young Vic
Frances McNamee for The Last Ship, Northern Stage, Karl Sydow and Kathryn Schenker
Ashley Zhangazha for Guys and Dolls, Royal Exchange Theatre and Talawa Theatre Company

Best supporting performance

Jonathan Broadbent, Andrew Langtree and Max Parker for The Wizard of Oz, Sheffield Theatres
Gemma Dobson for Rita, Sue and Bob Too, Royal Court, Out of Joint and Octagon Theatre, Bolton
Jean St Clair for The Meeting, Chichester Festival Theatre

Achievement in dance

Ballet Black for Cathy Marston’s The Suit and Arthur Pita’s A Dream Within a Midsummer Night’s Dream
National Dance Company Wales for Marcos Morau’s Tundra
Northern Ballet for its programming, particularly The Little Mermaid and its Kenneth MacMillan tribute

Achievement in opera

Stephen Barlow for the Buxton International Festival at Buxton Opera House, in particular the production of Alzira
David Pountney and Tomas Hanus for their artistic leadership of Welsh National Opera
Stuart Stratford for his programming at Scottish Opera

The Renee Stepham Award for best presentation of touring theatre

Northern Ballet
Nuffield Southampton Theatres, English Touring Theatre and Theatr Clywd
Scottish Ballet

Theatre employee of the year

Angela Nandi, Vivacity Key Theatre
Clare Lindsay, Watermill Theatre
Louie Ingham, Northern Stage

Promotion of diversity

Birmingham Repertory Theatre
National Theatre of Scotland
Northern Ballet

Achievement in marketing/audience development

Nuffield Southampton Theatres
The Old Vic
Phoenix Dance Theatre

loading...
^