dfp_header_hidden_string

Olivier Awards 2018: the winners in full

Award winners, Hamilton cast members Giles Terera and Michael Jibson. Photo: Pamela Raith Award winners, Hamilton cast members Giles Terera and Michael Jibson. Photo: Pamela Raith
by -

This year’s Olivier Awards saw Hamilton take home seven prizes, the most of any show, including two performance accolades and best new musical.

Its seven awards mean it now shares the title of the most decorated musical in Olivier Awards history with Matilda, which won in 2012.

Individual prizes were won by actors including Bryan Cranston, Sheila Atim, Michael Jibson and Laura Donnelly, The Ferryman’s director Sam Mendes and its writer Jez Butterworth.

Best actor in a supporting role in a musical

Winner:
Michael Jibson for Hamilton at Victoria Palace Theatre

Also nominated:
Ross Noble for Young Frankenstein at Garrick Theatre
Jason Pennycooke for Hamilton at Victoria Palace Theatre
Cleve September for Hamilton at Victoria Palace Theatre

Best actress in a supporting role in a musical

Winner:
Sheila Atim for Girl From The North Country at the Old Vic

Also nominated:
Tracie Bennett for Follies at National Theatre, Olivier
Rachel John for Hamilton at Victoria Palace Theatre
Lesley Joseph for Young Frankenstein at Garrick Theatre

Outstanding achievement in music

Winner:
Hamilton – Composer-lyricist Lin-Manuel Miranda at Victoria Palace Theatre

Also nominated:
Everybody’s Talking About Jamie – Music and orchestrations by Dan Gillespie Sells at Apollo Theatre
Follies – The Orchestra, under the music supervision of Nicholas Skilbeck and music director Nigel Lilley at the National Theatre, Olivier
Girl From The North Country – Music and lyrics by Bob Dylan, original orchestrations and arrangements by Simon Hale at the Old Vic

Best new dance production

Winner:
Flight Pattern by Crystal Pite at Royal Opera House

Also nominated:
Goat by Ben Duke for Rambert Dance Company at Sadler’s Wells
Grand Finale by Hofesh Shechter at Sadler’s Wells
Tree Of Codes by Wayne McGregor and the Paris Opera Ballet at Sadler’s Wells

Outstanding achievement in dance

Winner:
Francesca Velicu for her performance in English National Ballet’s production of Pina Bausch’s Le Sacre Du Printemps at Sadler’s Wells

Also nominated:
Rocio Molina for pushing the boundary of flamenco in Fallen From Heaven (Caída Del Cielo) at Barbican Theatre
Zenaida Yanowsky for her performance in Liam Scarlett’s Symphonic Dances at Royal Opera House

Best entertainment and family

Winner:
Dick Whittington at London Palladium

Also nominated:
David Walliams’ Gangsta Granny at Garrick Theatre
Derren Brown: Underground at Playhouse Theatre
Five Guys Named Moe at Marble Arch Theatre

Best theatre choreographer

Winner:
Andy Blankenbuehler for Hamilton at Victoria Palace Theatre

Also nominated:
Bill Deamer for Follies at National Theatre, Olivier
Kate Prince for Everybody’s Talking About Jamie at Apollo Theatre
Randy Skinner for 42nd Street at Theatre Royal Drury Lane
Christopher Wheeldon for An American In Paris at Dominion Theatre

Best musical revival

Winner:
Follies at National Theatre, Olivier

Also nominated:
42nd Street at Theatre Royal Drury Lane
On The Town at Regent’s Park Open Air Theatre

Best actor in a musical

Winner:
Giles Terera for Hamilton at Victoria Palace Theatre

Also nominated:
Ciaran Hinds for Girl From The North Country at the Old Vic
John McCrea for Everybody’s Talking About Jamie at Apollo Theatre
Jamael Westman for Hamilton at Victoria Palace Theatre

Best actress in a musical

Winner:
Shirley Henderson for Girl From The North Country at the Old Vic

Also nominated:
Janie Dee for Follies at National Theatre, Olivier
Imelda Staunton for Follies at National Theatre, Olivier
Josie Walker for Everybody’s Talking About Jamie at Apollo Theatre

Best revival

Winner:
Angels In America at National Theatre, Lyttelton

Also nominated:
Hamlet at Almeida Theatre
Who’s Afraid Of Virginia Woolf? at Harold Pinter Theatre
Witness For The Prosecution at London County Hall

Best new comedy

Winner:
Labour Of Love at Noel Coward Theatre

Also nominated:
Dry Powder at Hampstead Theatre
Mischief Movie Night at Arts Theatre
The Miser at Garrick Theatre

Outstanding achievement in affiliate theatre

Winner:
Killology at Jerwood Theatre Upstairs at the Royal Court Theatre

Also nominated:
The B*easts at Bush Theatre
The Red Lion at Trafalgar Studios 2
The Revlon Girl at Park Theatre

Best lighting design

Winner:
Howell Binkley for Hamilton at Victoria Palace Theatre

Also nominated:
Paule Constable for Angels In America at National Theatre, Lyttelton
Paule Constable for Follies at National Theatre, Olivier
Jan Versweyveld for Network at National Theatre, Lyttelton

Best sound design

Winner:
Nevin Steinberg for Hamilton at Victoria Palace Theatre

Also nominated:
Tom Gibbons for Hamlet at Almeida Theatre
Gareth Owen for Bat Out Of Hell The Musical at London Coliseum
Eric Sleichim for Network at National Theatre, Lyttelton

Best costume design

Winner:
Vicki Mortimer for Follies at National Theatre, Olivier

Also nominated:
Hugh Durrant for Dick Whittington at London Palladium
Roger Kirk for 42nd Street at Theatre Royal Drury Lane
Paul Tazewell for Hamilton at Victoria Palace Theatre

Best set design

Winner:
Bob Crowley and 59 Productions for An American In Paris at Dominion Theatre

Also nominated:
Bunny Christie for Ink at Almeida Theatre and Duke of York’s Theatre
Rob Howell for The Ferryman at Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre
Vicki Mortimer for Follies at National Theatre, Olivier

Best actor in a supporting role

Winner:
Bertie Carvel for Ink at Almeida Theatre and Duke of York’s Theatre

Also nominated:
John Hodgkinson for The Ferryman at Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre
James McArdle for Angels In America at National Theatre, Lyttelton
Peter Polycarpou for Oslo at Harold Pinter Theatre

Best actress in a supporting role

Winner:
Denise Gough for Angels In America at National Theatre, Lyttelton

Also nominated:
Bríd Brennan for The Ferryman at Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre
Dearbhla Molloy for The Ferryman at Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre
Imogen Poots for Who’s Afraid Of Virginia Woolf? at Harold Pinter Theatre

Best new opera production

Winner:
Semiramide at Royal Opera House

Also nominated:
La Boheme at Trafalgar Studios 2
The Exterminating Angel at Royal Opera House

Outstanding achievement in opera

Winner:
Joyce DiDonato and Daniela Barcellona for their performances in Semiramide at Royal Opera House

Also nominated:
Paul Brown for his set and costume designs for Iolanthe at London Coliseum
Roderick Williams for his performance in The Royal Opera’s The Return Of Ulysses at the Roundhouse

Best actor

Winner:
Bryan Cranston for Network at National Theatre Lyttelton

Also nominated:
Paddy Considine for The Ferryman at Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre
Andrew Garfield for Angels In America at National Theatre Lyttelton
Andrew Scott for Hamlet at Almeida Theatre

Best actress

Winner:
Laura Donnelly for The Ferryman at Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre

Also nominated:
Lesley Manville for Long Day’s Journey Into Night at Wyndham’s Theatre
Audra McDonald for Lady Day At Emerson’s Bar and Grill at Wyndham’s Theatre
Imelda Staunton for Who’s Afraid Of Virginia Woolf? at Harold Pinter Theatre

Best director

Winner:
Sam Mendes for The Ferryman at Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre

Also nominated:
Dominic Cooke for Follies at National Theatre Olivier
Marianne Elliott for Angels In America at National Theatre Lyttelton
Rupert Goold for Ink at Almeida Theatre and Duke of York’s Theatre
Thomas Kail for Hamilton at Victoria Palace Theatre

Best new play

Winner:
The Ferryman at Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre

Also nominated:
Ink at Almeida Theatre and Duke of York’s Theatre
Network at National Theatre, Lyttelton
Oslo at Harold Pinter Theatre

Best new musical

Winner:
Hamilton at Victoria Palace Theatre

Also nominated:
An American In Paris at Dominion Theatre
Everybody’s Talking About Jamie at Apollo Theatre
Girl From The North Country at the Old Vic
Young Frankenstein at Garrick Theatre

Mark Shenton: Hamilton dominates the Olivier Awards 2018, in an evening of few surprises

loading...
^