dfp_header_hidden_string

Get our free email newsletter with just one click

Evening Standard Theatre Awards 2018: the winners in full

Rosalie Craig (centre) and the cast in Company. Photo: Brinkhoff Mogenburg Rosalie Craig (centre) and the cast in Company. Photo: Brinkhoff Mogenburg
by -

The winners of this year’s Evening Standard Theatre Awards included Sophie Okonedo and Ralph Fiennes, both for the National Theatre’s Antony and Cleopatra, while Marianne Elliott’s Company and Hamilton both took home two awards each.

The awards, now in their 64th year, were announced at a ceremony in London on November 18, presented by Phoebe Waller-Bridge.

Best actor

Ralph Fiennes for Antony and Cleopatra at the National Theatre

Also nominated:
Bryan Cranston for Network at the National Theatre
Ian McKellen for King Lear at the Duke of York’s
Colin Morgan for Translations at the National Theatre
Kyle Soller for The Inheritance at the Young Vic and Noel Coward Theatre

Best actress

Sophie Okonedo for Antony and Cleopatra at the National Theatre

Also nominated:
Laura Linney for My Name Is Lucy Barton at the Bridge Theatre
Carey Mulligan for Girls and Boys at the Royal Court
Cecilia Noble for Nine Night at the National Theatre
Lia Williams for The Prime of Miss Jean Brodie at the Donmar Warehouse

Best director

Marianne Elliott for Company at the Gielgud Theatre

Also nominated:
Stephen Daldry for The Inheritance at the Young Vic and Noel Coward Theatre
Robert Hastie for The York Realist at the Donmar Warehouse
Phyllida Lloyd for Tina: The Tina Turner Musical at the Aldwych Theatre
Ian Rickson for Translations at the National Theatre

Best play

The Inheritance by Matthew Lopez, at the Young Vic and Noel Coward Theatre

Also nominated:
Home, I’m Darling by Laura Wade, at the National Theatre
John by Annie Baker at the National Theatre
The Lehman Trilogy by Stefano Massini, adapted by Ben Power, at the National Theatre
The Writer by Ella Hickson at the Almeida Theatre

Best musical

Hamilton at the Victoria Palace Theatre

Also nominated:
Caroline, or Change at Hampstead Theatre
Everybody’s Talking About Jamie at the Apollo Theatre
Fun Home at the Young Vic Theatre
Company at the Gielgud Theatre

Best musical performance

Rosalie Craig for Company at the Gielgud Theatre

Also nominated:
Sharon D Clarke for Caroline, Or Change at Hampstead Theatre
Arinze Kene for Misty at the Bush Theatre and Trafalgar Studios
Kelli O’Hara for The King and I at the London Palladium
Adrienne Warren for Tina: The Tina Turner Musical at the Aldwych Theatre

Best design

Miriam Buether for The Jungle at the Young Vic and the Playhouse Theatre

Also nominated:
Bunny Christie for Company at the Gielgud Theatre
Es Devlin for Girls and Boys at the Royal Court Theatre
Rae Smith for Translations at the National Theatre
Jan Versweyveld for Network at the National Theatre

Most promising playwright

Natasha Gordon for Nine Night at the National Theatre

Also nominated:
Tearrance Arvelle Chisholm for Br’er Cotton at Theatre503
Francis Turnly for The Great Wave at the National Theatre

Emerging talent award

Jamael Westman for Hamilton at the Victoria Palace Theatre

Also nominated:
Rona Morison for The Prime of Miss Jean Brodie at the Donmar Warehouse
Debris Stevenson for Poet in da Corner at the Royal Court
Chris Walley for The Lieutenant of Inishmore at the Noel Coward Theatre
Roy Alexander Weise for Nine Night at the National Theatre and Br’er Cotton at Theatre503

loading...
^