dfp_header_hidden_string

2018 UK Theatre Awards: the winners in full

Helen Goalen in Three Sisters at Royal Exchange Theatre, Manchester. Photo: The Other Richard Helen Goalen in Three Sisters at Royal Exchange Theatre, Manchester. Photo: The Other Richard
by -

The UK Theatre Awards 2018, which celebrate achievement in regional theatre, took place at London’s Guildhall on October 14.

They were hosted by performer Tyrone Huntley and saw Manchester’s Royal Exchange Theatre win four categories, including best new play for The Almighty Sometimes and best touring production for Three Sisters with RashDash.

The winners in full

Best new play

Winner: The Almighty Sometimes by Kendall Feaver, Royal Exchange Theatre, Manchester

Also nominated: 

Black Men Walking by Testament, Eclipse Theatre Company and Royal Exchange Theatre, Manchester

Gut by Frances Poet, Traverse Theatre Company, Edinburgh, in association with National Theatre of Scotland, Glasgow

Home, I’m Darling by Laura Wade, Theatr Clwyd, Mold, and National Theatre, London

Best musical production

Winner: The Assassination of Katie Hopkins, Theatr Clwyd, Mold

Also nominated:

Miss Littlewood, Royal Shakespeare Company, Stratford-upon-Avon

Pieces of String, Mercury Theatre Colchester and TBO Productions

Summer Holiday, Octagon Theatre, Bolton

Best touring production

Winner: Three Sisters, RashDash and Royal Exchange Theatre, Manchester

Also nominated:

Hot Brown Honey, Briefs Factory

The Last Ship, Northern Stage, Karl Sydow and Kathryn Schenker

Love from a Stranger, Fiery Angel in association with Royal and Derngate, Northampton

Best show for children and young people

Winner: The Little Mermaid, The Egg – Theatre Royal Bath and Pins and Needles

Also nominated:

The Secret Seven, Storyhouse Chester

The Three Musketeers, the Dukes Lancaster

Best director

Winner: Sarah Frankcom for Our Town, Royal Exchange Theatre, Manchester

Also nominated:

Emma Jordan for Lovers: Winners and Losers, Lyric Theatre, Belfast

Kimberley Sykes for Dido, Queen of Carthage, Royal Shakespeare Company, Stratford-upon-Avon

Best design

Winner: Morgan Large for Wonderland, Nottingham Playhouse Theatre Company

Also nominated:

59 Productions for The Shadow Factory, Nuffield Southampton Theatres

Jess Curtis for A Little Night Music, Storyhouse, Chester

Best performance in a play

Winner: Denise Black for The Cherry Orchard, Sherman Theatre, Cardiff

Also nominated:

Jasper Britton for Jerusalem, Watermill Theatre, Newbury

Norah Lopez Holden for The Almighty Sometimes, Royal Exchange Theatre, Manchester

Golda Rosheuvel for Othello, Everyman Theatre, Liverpool

Best performance in a musical

Winner: Ashley Zhangazha for Guys and Dolls, Royal Exchange Theatre, Manchester and Talawa Theatre Company

Also nominated:

Seiriol Davies for How to Win Against History, Aine Flanagan Productions, Seiriol Davies and Young Vic, London

Frances McNamee for The Last Ship, Northern Stage, Karl Sydow and Kathryn Schenker

Best supporting performance

Winner: Gemma Dobson for Rita, Sue and Bob Too, a Royal Court, Out of Joint and Octagon Theatre, Bolton production

Also nominated:

Jonathan Broadbent, Andrew Langtree and Max Parker for The Wizard of Oz, Sheffield Theatres

Jean St Clair for The Meeting, Chichester Festival Theatre

Achievement in dance

Winner: Northern Ballet for its programming, particularly The Little Mermaid and its Kenneth MacMillan tribute

Also nominated:

Ballet Black for Cathy Marston’s The Suit and Arthur Pita’s A Dream Within a Midsummer Night’s Dream

National Dance Company Wales for Marcos Morau’s Tundra

Achievement in opera

Winner: David Pountney and Tomas Hanus for their artistic leadership of Welsh National Opera

Also nominated:

Stephen Barlow for the Buxton International Festival at Buxton Opera House, in particular the production of Alzira

Stuart Stratford for his programming at Scottish Opera

The Renee Stepham Award for best presentation of touring theatre

Winner: Scottish Ballet

Also nominated:

Northern Ballet

Nuffield Southampton Theatres, English Touring Theatre and Theatr Clywd

Theatre employee of the year

Winner: Clare Lindsay, Watermill Theatre

Also nominated:

Angela Nandi, Vivacity Key Theatre

Louie Ingham, Northern Stage

Promotion of diversity

Winner: Birmingham Repertory Theatre

Also nominated:

National Theatre of Scotland

Northern Ballet

Achievement in marketing/audience development

Winner: The Old Vic, London

Also nominated:

Nuffield Southampton Theatres

Phoenix Dance Theatre, Leeds

Clothworkers’ Theatre Award

Winner: Queen’s Theatre, Hornchurch

Outstanding Contribution to British Theatre

Winner: Maxine Peake

UK’s Most Welcoming Theatre

Winner: The Mill at Sonning

Gielgud Award for Excellence in the Dramatic Arts

Winner: Richard Eyre

loading...
^