dfp_header_hidden_string

Imelda Staunton among talent recognised in 2015 UK Theatre Awards nominations

Imelda Staunton, in Gypsy, is up for the best musical performance award. Photo: Johan Persson Imelda Staunton in Gypsy. Photo: Johan Persson
by -

Imelda Staunton’s turn in Gypsy has earned her a nomination for best musical performance at this year’s UK Theatre Awards.

Staunton has been shortlisted for her performance in the Chichester Festival Theatre-produced show, which is also also up for best musical production.

She is up against Laura Pitt-Pulford and Ashley Day. Pitt-Pulford’s nod is for her portrayal of Maria von Trapp in The Sound of Music at Leicester’s Curve, while Day is nominated for his performance in Oklahoma!, which was a Music and Lyrics and Royal and Derngate production.

In the best musical production category, Gypsy will go up against Sheffield Theatres’ Anything Goes and Mrs Henderson Presents at Theatre Royal Bath.

The 2015 UK Theatre Awards, which is sponsored by The Stage, celebrates regional theatre across the UK and other nominees this year include performers Joel MacCormack and Alex Hassell.

MacCormack is nominated for best performance in a play for Each His Own Wilderness at the Orange Tree in west London. He is nominated alongside Polly Lister for Abigail’s Party at Theatre by the Lake in Keswick, and Grant O’Rourke for Venetian Twins, produced by the Royal Lyceum in Edinburgh.

Hassell makes up part of the best supporting performance shortlist for his role in the Royal Shakespeare Company’s Death of a Salesman. He is joined by Declan Conlon, for Dancing at Lughnasa at the Lyric Theatre in Belfast, and Justine Mitchell for her performance in For Services Rendered at CFT.

DC Moore’s Another Place, a Theatre Royal Plymouth production, is nominated in the best new play category alongside Sherman Cymru’s Iphigenia in Splott by Gary Owen, and Christopher Hampton’s translation of The Father by Florian Zeller, produced by Theatre Royal Bath.

Elsewhere, Ned Bennett, Mark Thomson and Max Stafford-Clark have all been shortlisted for best director.

The UK Theatre Awards ceremony will take place on October 18 at London’s Guildhall, and will also include the second annual Clothworkers’ Foundation award, which will give a single grant of £150,000 to a regional producing theatre.

UK Theatre Awards 2015 – Nominees in full

Best new play

  • Another Place by DC Moore, a Theatre Royal Plymouth production
  • Iphigenia in Splott by Gary Owen, a Sherman Cymru production
  • The Father by Florian Zeller,  translation by Christopher Hampton, a Theatre Royal Bath production

Best performance in a play

  • Joel MacCormack for Each His Own Wilderness, an Orange Tree Theatre production
  • Polly Lister for Abigail’s Party, a Theatre by The Lake production
  • Grant O’Rourke for Venetian Twins, a Royal Lyceum Theatre production

Best supporting performance

  • Alex Hassell for Death of a Salesman, a Royal Shakespeare Company production
  • Declan Conlon for Dancing at Lughnasa, a Lyric Theatre, Belfast production
  • Justine Mitchell for For Services Rendered, a Chichester Festival Theatre production

Best musical production

  • Gypsy directed by Jonathan Kent, a Chichester Festival Theatre production
  • Anything Goes directed by Daniel Evans, a Sheffield Theatres production in association with Stage Entertainment
  • Mrs Henderson Presents directed by Terry Johnson, a Theatre Royal Bath production

Best performance in a musical

  • Imelda Staunton for Gypsy, a Chichester Festival Theatre production
  • Laura Pitt-Pulford for The Sound of Music, a Curve Theatre, Leicester production
  • Ashley Day for Oklahoma!, a Music and Lyrics and Royal and Derngate production

Best show for children and young people

  • Running Wild, a Chichester Festival Youth Theatre production
  • Wind in the Willows, a Chester Performs production
  • The Secret Diary of Adrian Mole Aged 13 3/4 the Musical, a Curve Theatre, Leicester production

Best touring production

  • Twelfth Night, an English Touring Theatre and Sheffield Theatres production
  • Yer Granny, a National Theatre of Scotland production
  • Annie, a Michael Harrison and David Ian production

Best director

  • Ned Bennett for Pomona, an Orange Tree Theatre production, and for Yen, a Royal Exchange Theatre production
  • Mark Thomson for The Caucasian Chalk Circle, a Royal Lyceum Theatre production
  • Max Stafford-Clark for Crouch, Touch, Pause, Engage, an Out of Joint, National Theatre Wales and Arcola Theatre, with Sherman Cymru, production

Best design

  • Dick Bird, Timothy Bird and Paul Keogan for The Hudsucker Proxy, a Nuffield Theatre, Liverpool Everyman and Playhouse in association with Complicite production
  • Stewart Laing and Mimi Jordan Sherin for Titus Andronicus, a Dundee Rep production
  • Leslie Travers and Tim Lutkin for Rebecca, a Kneehigh Theatre and Theatre Royal Plymouth production

Achievement in dance

  • Candoco Dance Company: for a terrifically entertaining revival of Jerome Bel’s postmodern classic The Show Must Go On
  • New Adventures:  for integrating professional and non-professional dancers in Matthew Bourne and Scott Ambler’s engrossing Lord of the Flies
  • Yorke Dance Project: For Figure Ground – inspired commissions embracing both past and future

Achievement in opera

  • Glyndebourne: for an outstandingly well-planned and performed season
  • Opera North’s production of The Marriage of Figaro
  • Scottish Opera for Annilese Miskimmon’s production of Jenufa, conducted by Stuart Stratford
loading...
^