Edinburgh Lyceum leads Scottish critics awards

The Caucasian Chalk Circle, The Lyceum. Photo: Alan McCredie
The Caucasian Chalk Circle, The Lyceum. Photo: Alan McCredie
by -

The Royal Lyceum Theatre in Edinburgh dominates the nominations for this year’s Critics’ Awards for Theatre in Scotland.

Six Lyceum productions have received a total of 17 nods across seven of the 10 categories for the annual awards, which take place at Glasgow’s Tron Theatre on June 14.

The Lyceum has an unprecedented three out of four nominations for the best production award, including The Caucasian Chalk Circle and The Venetian Twins, which have received a total of five nods each. The third Lyceum show nominated for the best production prize is Faith Healer, which has three nods in total.

Elsewhere there were four nominations, including best production, for Slope from Glasgow-based Untitled Projects, which had its application for regular funding from Creative Scotland rejected last year. There were also four nods for Catherine Wheels’ immersing production The Voice Thief, including best production for children and young people.

The National Theatre of Scotland received two mentions for The Tin Forest and Last Dream (On Earth), its co-production with Kai Fischer.

Glasgow’s Citizens, a co-producer of Slope, received a further three nominations including best actor for Brian Ferguson’s Hamlet and best ensemble for The Libertine. The Macrobert Arts Centre got four nominations, two each for its children’s theatre co-productions Tales of a Grandfather and Pine Tree, Poggle and Me.

Glasgow lunchtime specialists A Play, A Pie and A Pint received three nominations, including two in the best new play category.

The nominations in full:

Cats' Whiskers – for outstanding achievement in pioneering and high-quality work by young people.

Junction 25 on its 10th anniversary.

Best male performance

Brian Ferguson (Hamlet), Hamlet, Citizens Theatre
Keith Fleming (Buck), The Call of the Wild, A Play, a Pie and a Pint, Glasgow
Sean O'Callaghan (Francis Hardy), Faith Healer, Royal Lyceum Theatre, Edinburgh
Grant O'Rourke (Zanetto and Tonino), The Venetian Twins, Royal Lyceum Theatre, Edinburgh

Best female performance

Nicola Daley (Hedda), Hedda Gabler, Royal Lyceum Theatre, Edinburgh
Meg Fraser (Susan), Woman in Mind, Dundee Rep Ensemble and Birmingham Repertory Theatre
Jenny Hulse (Beatrice), The Voice Thief, Catherine Wheels Theatre Company
Amy Manson (Grusha), The Caucasian Chalk Circle, Royal Lyceum Theatre, Edinburgh

Best ensemble

Bondagers, Royal Lyceum Theatre, Edinburgh
The Caucasian Chalk Circle, Royal Lyceum Theatre, Edinburgh
The Libertine, Citizens Theatre
The Venetian Twins, Royal Lyceum Theatre, Edinburgh

Best director

John Dove, Faith Healer, Royal Lyceum Theatre, Edinburgh
Tony Cownie, The Venetian Twins, Royal Lyceum Theatre, Edinburgh
Stewart Laing, Slope, Untitled Projects in partnership with KILTR, Citizens Theatre and Traverse Theatre Company
Mark Thomson, The Caucasian Chalk Circle, Royal Lyceum Theatre, Edinburgh

Best design

Mike Brookes (lighting designer), Anna Chaney (cinematographer), Stewart Laing (designer) and Nick Millar (technical director), Slope, Untitled Projects in partnership with KILTR, Citizens Theatre and Traverse Theatre Company
Graham McLaren (set and costume designer), Gavin Glover (associate designer), Kai Fischer (lighting designer), The Tin Forest, National Theatre of Scotland
Karen Tennent, The Voice Thief, Catherine Wheels
Jamie Vartan (designer) and Simon Wilkinson (lighting designer), Bondagers, Royal Lyceum Theatre, Edinburgh

Best music and sound

Tyler Collins (musician), Gameli Tordzro (musician) and Matt Padden (sound design), Last Dream (On Earth), Kai Fischer in association with National Theatre of Scotland and Tron Theatre, Glasgow
Claire McKenzie (composer), The Caucasian Chalk Circle, Royal Lyceum Theatre, Edinburgh
Daniel Padden, The Pine Tree, Poggle and Me, a MacRobert Arts Centre and Barrowland Ballet co-production
Wendy Weatherby (composer and musician), Tales of a Grandson, MacRobert Arts Centre and Andy Cannon in association with the Scottish International Storytelling Festival

Best technical presentation

Slope, Untitled Projects in partnership with KILTR, Citizens Theatre and Traverse Theatre Company
Last Dream (On Earth), Kai Fischer in association with the National Theatre of Scotland and the Tron Theatre, Glasgow
The Tin Forest, National Theatre of Scotland
The Voice Thief, Catherine Wheels Theatre Company

Best production for children and young people

The Pine Tree, Poggle and Me, a MacRobert Arts Centre and Barrowland Ballet co-production
The Pokey Hat, Grinagog Theatre
Tales of a Grandson, MacRobert Arts Centre and Andy Cannon in association with the Scottish International Storytelling Festival
The Voice Thief, Catherine Wheels Theatre Company

Best new play

Tony Cownie, The Venetian Twins, Royal Lyceum Theatre, Edinburgh
Andy Duffy, Crash, A Play, a Pie and a Pint staged in partnership with the Traverse Theatre Company
DC Jackson, Kill Johnny Glendenning, Royal Lyceum Theatre, Edinburgh and Citizens Theatre
Martin McCormick, Squash, A Play, a Pie and a Pint presented by the Traverse Theatre Company

Best production

The Caucasian Chalk Circle, Royal Lyceum Theatre, Edinburgh
Faith Healer, Royal Lyceum Theatre, Edinburgh
Slope, Untitled Projects in partnership with KILTR, Citizens Theatre and Traverse Theatre Company
The Venetian Twins, Royal Lyceum Theatre, Edinburgh
loading...
^