TMA Theatre Award nominations unveiled

Frances Barber, Jonathan Pryce and Maggie Steed are in the running for the Best Performance in a Play Category at this year’s Theatrical Management Association Theatre Awards.

Barber has been nominated for her role in That Face at the Sheffield Crucible, Pryce for The Caretaker at Liverpool Everyman and Steed for Hay Fever at the West Yorkshire Playhouse.

The winners of the TMA Theatre Awards will be announced on Sunday November 7 at a ceremony at the Lyric Hammersmith in London, presented by director Craig Revel Horwood.

Rachel Tackley, president of TMA, said: “The 2010 event is a timely reminder of the huge range and extraordinary quality of theatrical talent that is found across the United Kingdom. We have nominees from Wales, Scotland, Northern Ireland and England. Their work, which we are honouring on November 7, is proof of the continued value of public investment in the arts.”

Liverpool Everyman and Playhouse received three nominations at the awards, as did West Yorkshire Playhouse and the Royal Exchange Theatre Manchester.

The awards are sponsored by The Stage.

The nominations in full are:

BEST PERFORMANCE IN A PLAY

Frances Barber for That Face – a Sheffield Theatres production

Jonathan Pryce for The Caretaker at Liverpool Everyman – a Liverpool Everyman and Playhouse production

Maggie Steed for Hay Fever at West Yorkshire Playhouse – a West Yorkshire Playhouse production.

BEST SUPPORTING PERFORMANCE IN A PLAY

Ayesha Antoine for My Wonderful Day at the Stephen Joseph Theatre, Scarborough – a Stephen Joseph Theatre, Scarborough production

Ryan Sampson for Brighton Beach Memoirs – a Watford Palace Theatre Production

Ray Fearon for A Raisin in the Sun – a Royal Exchange Theatre, Manchester production

BEST NEW PLAY

Mrs Reynolds and the Ruffian by Gary Owen – a Watford Palace Theatre Production

Spur of the Moment by Anya Reiss at The Royal Court – a Royal Court production.

Punk Rock by Simon Stephens – a Lyric Hammersmith and Royal Exchange Theatre, Manchester production.

THE EQUITY AWARD FOR BEST SHOW FOR CHILDREN AND YOUNG PEOPLE

The Snail and the Whale – a production by Cahoots NI in association with the Grand Opera House, Belfast

Pobby and Dingan – a Catherine Wheels Theatre Company production, in association with Brunton Theatre, Musselburgh

Toro! Toro! – a Salisbury Playhouse production in the Salberg Studio of the Salisbury Playhouse

BEST MUSICAL PRODUCTION

Sweeney Todd – a Dundee Rep Ensemble production, at Dundee Rep.

Oh What A Lovely War – Northern Stage’s production on tour.

Britain’s Got Bhangra at Theatre Royal Stratford East – produced by Theatre Royal Stratford East and RIFCO Arts in association with Warwick Arts Centre.

BEST PERFORMANCE IN A MUSICAL

Ensemble: The Hired Man – an Octagon Theatre Bolton production.

David Birrell for Sweeney Todd – a Dundee Rep Ensemble production, at Dundee Rep.

Ensemble: Oh What a Lovely War – Northern Stage’s production on tour.

BEST SUPPORTING PERFORMANCE IN A MUSICAL

Michelle Crook for Oklahoma! – UK Productions at the Liverpool Empire.

Alex Ferns for The Little Shop of Horrors – a Menier Chocolate Factory production with the Churchill Theatre, Bromley and Jamie Hendry, on tour.

Louise Plowright for Irving Berlin’s White Christmas the Musical. A Michael Rose Limited, Chris Moreno & Mayflower Theatre, Southampton presentation of a Theatre Royal Plymouth Production.

BEST DESIGN

Mike Brookes and Simon Banham for The Persians – a National Theatre Wales production.

Lizzie Clachan for Far Away – a Bristol Old Vic production at Bristol Old Vic.

Alex Lowde for The Elephant Man – a Dundee Rep Ensemble production, at Dundee Rep.

BEST LIGHTING DESIGN

Chris Davey for Dial M for Murder – a West Yorkshire Playhouse and Fiery Angel production and for Beyond the Horizon – a Royal & Derngate, Northampton production.

James Farncombe for Ghost Stories ‚Äö a Lyric Hammersmith and Liverpool Everyman and Playhouse Production.

Guy Hoare for A Christmas Carol ‚Äö a Birmingham Repertory Theatre and West Yorkshire Playhouse co-production.

BEST DIRECTOR

Michael Buffong for A Raisin in the Sun – a Royal Exchange Theatre, Manchester production.

Rachel O’Riordan for The Absence of Women – Lyric Theatre, Belfast.

Laurie Sansom for Beyond the Horizon and Spring Storm – Royal & Derngate, Northampton productions.

Best Touring Production

Kursk ‚ A Young Vic and Fuel co-production: Sound and Fury’s KURSK at the Young Vic and on tour.

The Hypochondriac – a Liverpool Everyman and Playhouse and English Touring Theatre production.

The Empire – a Royal Court Theatre and Drum Theatre Plymouth production.

ACHIEVEMENT IN DANCE

Danza Contemporanea de Cuba for its vibrant performances, especially Mambo 3XX1 by George Cespedes. Mambo 3XX1 was co-commissioned by Dance Consortium, DanceEast and Sadler’s Wells.

The Mark Morris Dance Group for a joyful production of L’allegro, Il Pensero Ed Il Moderato.

The dancers of Scottish Ballet for their sleek and authoritative performance of William Forsythe’s Workwithinwork.

ACHIEVEMENT IN OPERA

Glyndebourne’s production of Benjamin Britten’s Billy Budd.

Opera North’s production of Ruddigore.

Welsh National Opera’s production of Die Meistersinger Von Nurnberg.

Search more roles
Contact News Desk

Contact the news desk
Stories, corrections and responses only please.
Please note, this is not for comments.

Purpose of message *
Your Name *
Your Email *
Telephone
Your message *
Alternatively, call 020 7403 1818,
select option 2 (editorial) followed by option 1 (news desk).

Also in News

Homepage-takeover-awards2