Keira Knightley, Jude Law and Mark Rylance in the running for 2009 Oliviers

Keira Knightley, James Earl Jones, Jude Law, Samuel West and Mark Rylance are among the names vying for the 2009 Laurence Olivier Awards, it has been announced today.

Among venues, London’s Royal Court Theatre is leading the way, picking up 15 nominations for four different productions – Jerusalem, Enron, The Priory and Cock.

In a particularly strong year for plays, both the Donmar Warehouse and National Theatre also fared well with ten and nine nominations respectively. According to awards organisers, such was the strength of the drama categories, that the Best Actor, Best Actress in a Supporting Role and Best Revival categories were all extended to six nominations, from the regular five.

The new Audience Award – designed to recognise long-running West End shows, which opened before 2009 – will see Billy Elliot the Musical, The Phantom of the Opera, War Horse, We Will Rock You and Wicked competing for the prize.

In the acting categories, there will be fierce competition for Best Actor with James Earl Jones, Jude Law, James McAvoy, Mark Rylance, Ken Stott and Samuel West all in the running. Meanwhile, in the Best Actress category, Gillian Anderson, Lorraine Burroughs, Imelda Staunton, Juliet Stevenson and Rachel Weisz are all nominated. Knightley will compete with Hayley Atwell, Michelle Dockery, Alexandra Gilbreath, Rachael Stirling and Ruth Wilson for Best Actress in a Supporting Role.

Another closely contested category will be Best Revival, with Arcadia, Cat on a Hot Tin Roof, The Misanthrope, A Streetcar Named Desire, A View From the Bridge and Three Days of Rain all up for the award.

Previous winner Derren Brown is nominated again in the Best Entertainment category for his show Enigma. He will compete with Arturo Brachetti: Change and Morecambe. Best New Play will be between Enron, Jerusalem, The Mountaintop and Red.

The nominations in full are:

Best Actress

Gillian Anderson for A Doll’s House at The Donmar

Lorraine Burroughs for The Mountaintop at Trafalgar Studios 1

Imelda Staunton for Entertaining Mr Sloane at Trafalgar Studios 1

Juliet Stevenson for Duet For One at The Almeida and Vaudeville

Rachel Weisz for A Streetcar Named Desire at The Donmar

Best Actor

James Earl Jones for Cat On A Hot Tin Roof at The Novello

Jude Law for Hamlet, Donmar at Wyndham’s

James Mcavoy for Three Days Of Rain at The Apollo

Mark Rylance for Jerusalem At The Jerwood Theatre Downstairs at The Royal Court and now At The Apollo

Ken Stott for A View From The Bridge at The Duke Of York’s

Samuel West for Enron At The Jerwood Theatre Downstairs At The Royal Court And Now At The Noel Coward

Best Actress In A Supporting Role

Hayley Atwell for A View From The Bridge at The Duke Of York’s

Michelle Dockery for Burnt By The Sun at The Lyttelton

Alexandra Gilbreath for Twelfth Night at The Duke Of York’s

Keira Knightley for The Misanthrope at The Comedy

Rachael Stirling for The Priory at The Jerwood Theatre Downstairs at The Royal Court

Ruth Wilson for A Streetcar Named Desire at The Donmar

Best Actor In A Supporting Role

Mackenzie Crook for Jerusalem at The Jerwood Theatre Downstairs at The Royal Court and now at The Apollo

Rory Kinnear for Burnt By The Sun At The Lyttelton

Tim Pigott-Smith for Enron At The Jerwood Theatre Downstairs at The Royal Court and now at The Noel Coward

Eddie Redmayne for Red at The Donmar

Best New Play

Enron by Lucy Prebble at The Jerwood Theatre DownsTairs at The Royal Court and now at The Noel Coward

Jerusalem by Jez Butterworth at The Jerwood Theatre Downstairs at The Royal Court and now at The Apollo

The Mountaintop by Katori Hall at Trafalgar Studios 1

Red By John Logan at The Donmar Warehouse

Best New Comedy

Calendar Girls by Tim Firth at The Noel Coward

England People Very Nice by Richard Bean at The Olivier

Parlour Song by Jez Butterworth at The Almeida

The Priory by Michael Wynne at The Jerwood Theatre Downstairs at The Royal Court

Best Musical Revival

Irving Berlin’s Annie Get Your Gun, Music and Lyrics by Irving Berlin, Book by Herbert and Dorothy Fields at The Young Vic

Hello Dolly!, Book by Michael Stewart, Music and Lyrics by Jerry Herman, Based on the Play ‘The Matchmaker’ by Thornton Wilder at The Open Air

A Little Night Music Music and Lyrics by Stephen Sondheim, Book by Hugh Wheeler, at The Garrick

Lionel Bart’s Oliver! Based On The Original Production by Sam Mendes At The Theatre Royal, Drury Lane

Best New Musical

Dreamboats And Petticoats, book by Laurence Marks and Maurice Gran at The Savoy

Priscilla Queen Of The Desert – The Musical, book by Stephan Elliott and Allan Scott, at The Palace

Spring Awakening, music by Duncan Sheik, Book And Lyrics by Steven Sater, Based On The Play by Frank Wedekind, at The Novello

Sister Act, music By Alan Menken, Lyrics by Glenn Slater, Book by Cheri Steinkellner and Bill Steinkellner at The London Palladium

Best Entertainment

Arturo Brachetti: Change, written and drected by Sean Foley, original concept by Serge Denoncourt, based on the repertoire of Arturo Brachetti at The Garrick

Derren Brown: Enigma, written by Derren Brown and Andy Nyman at The Adelphi

Morecambe By Tim Whitnall at The Duchess

Best Actress in a Musical or Entertainment

Melanie C for Blood Brothers at The Phoenix

Patina Miller for Sister Act at The London Palladium

Samantha Spiro for Hello Dolly! at The Open Air

Hannah Waddingham for A Little Night Music at The Garrick

Charlotte Wakefield for Spring Awakening at The Novello

Best Actor in a Musical or Entertainment

Rowan Atkinson for Oliver! At The Theatre Royal, Drury Lane

Aneurin Barnard for Spring Awakening At The Novello

Bob Golding for Morecambe At The Duchess

Alexander Hanson for A Little Night Music At The Garrick

Tony Sheldon for Priscilla Queen Of The Desert – The Musical At The Palace

Best Supporting Performance in a Musical or Entertainment

Sheila Hancock for Sister Act At The London Palladium

Maureen Lipman for A Little Night Music At The Garrick

Kelly Price for A Little Night Music At The Garrick

Iwan Rheon for Spring Awakening At The Novello

Best Director

Rupert Goold for Enron at The Jerwood Theatre Downstairs at The Royal Court and now at The Noel Coward

Michael Grandage for Hamlet, Donmar at Wyndham’s

Lindsay Posner for A View From The Bridge at The Duke Of York’s

Ian Rickson for Jerusalem at The Jerwood Theatre Downstairs At The Royal Court and now at The Apollo

Bijan Sheibani for Our Class at The Cottesloe

Best Revival

Arcadia, directed by David Leveaux at The Duke Of York’s

Cat On A Hot Tin Roof, directed by Debbie Allen at The Novello

The Misanthrope, directed by Thea Sharrock at The Comedy

A Streetcar Named Desire, directed by Rob Ashford at The Donmar Warehouse

A View From The Bridge, directed by Lindsay Posner at The Duke Of York’s

Three Days Of Rain, directed by Jamie Lloyd at The Apollo

Best Theatre Choreographer

Matthew Bourne for Oliver! at The Theatre Royal, Drury Lane

Bill T Jones for Spring Awakening at The Novello

Anthony Van Laast for Sister Act at The London Palladium

Stephen Mear for Helly Dolly! at The Open Air

Best Lighting Design

Burnt by The Sun, designed By Mark Henderson at The Lyttelton

Enron, designed by Mark Henderson The Jerwood Theatre Downstairs at The Royal Court and now at The Noel Coward

Spring Awakening, designed by Kevin Adams at The Novello

Three Days Of Rain, designed by Jon Clark at The Apollo

Best Set Design

England People Very Nice, designed by Mark Thompson with animation by Pete Bishop

Enron, designed by Anthony Ward at The Jerwood Theatre Downstairs at The Royal Court and now at The Noel Coward

Jerusalem, designed by Ultz At The Jerwood Theatre Downstairs at The Royal Court and now at The Apollo

Red, designed by Christopher Oram at The Donmar Warehouse

Best Costume Design

Hello Dolly! designed by Peter Mckintosh at The Open Air

Madame De Sade, designed by Christopher Oram, Donmar at Wyndham’s

The Misanthrope, designed by Amy Roberts at The Comedy

Priscilla, Queen Of The Desert – The Musical, designed by Tim Chappel And Lizzy Gardiner at The Palace

Best Sound Design

Every Good Boy Deserves Favour, designed by Christopher Shutt at The Olivier

Jerusalem, designed by Ian Dickinson for Autograph at The Jerwood Theatre Upstairs at The Royal Court and now at The Apollo

Mother Courage And Her Children, designed by Andrew Bruce and Nick Lidster for Autograph at The Olivier

Spring Awakening, designed by Brian Ronan at The Novello

The Audience Award For Most Popular Show

Billy Elliot Music by Elton John, book and lyrics by Lee Hall at The Victoria Palace

The Phantom Of The Opera, music and book by Andrew Lloyd Webber, lyrics by Charles Hart, book and additional lyrics by Richard Stilgoe at His Majesty’s

War Horse, based on the novel by Michael Morpurgo, adapted by Nick Stafford at The New London

We Will Rock You, based on the songs of Queen, by Ben Elton in collaboration with Brian May and Roger Taylor at The Dominion

Wicked, music and lyrics by Stephen Schwartz, book by Winnie Holzman at The Apollo Victoria

Outstanding Achievement in an Affiliate Theatre

Soho Theatre/Tiata Fahodzi for Iya Ile (The First Wife)

The Tricycle Theatre for The Great Game

The Royal Court for Cock at The Jerwood Theatre Upstairs

Best New Opera Production

The Royal Opera’s Der Fliegende Holländer at The Royal Opera House

The Royal Opera’s Lulu at The Royal Opera House

English National Opera’s PetEr Grimes at The London Coliseum

The Royal Opera’s Tristan Und Isolde at The Royal Opera House

Outstanding Achievement In Opera

Anja Kampe for her performance in Royal Opera’s Der Fliegende Holländer at The Royal Opera House

Stuart Skelton for his performance in English National Opera’s Peter Grimes at The London Coliseum

Nina Steme for her performance in The Royal Opera’s Tristan Und Isolde at The Royal Opera House

Michael Volle for his performances in The Royal Opera’s Lulu And Tristan And Isolde at The Royal Opera House

Best New Dance Production

Russell Maliphant’s Afterlight at Sadler’s Wells

Birmingham Royal Ballet’s E=Mc² at Sadler’s Wells

Goldberg: The Brandstrup Rojo Project, Roh2 at The Royal Opera House

Rambert Dance Company’s A Linha Curva at Sadler’s Wells

Fabulous Beast Dance’s The Rite Of Spring at The London Coliseum

Outstanding Achievement in Dance

Colin Dunne for his performance in Out Of Time at The Pit

Michael Hulls for his lighting designs for Russell Maliphant’s Two:four:ten At The London Coliseum; and for Russell Maliphant’s Afterlight and for Ex Machina & Sylvie Guillem’s Eonnagata at Sadler’s Wells

Rambert Dance Company for an outstanding year of new work

Search more roles
Contact News Desk

Contact the news desk
Stories, corrections and responses only please.
Please note, this is not for comments.

Purpose of message *
Your Name *
Your Email *
Telephone
Your message *
Alternatively, call 020 7403 1818,
select option 2 (editorial) followed by option 1 (news desk).

Also in News